Autem

11. 8. 2019 - Divadelní představení Pochodeň č. II

Herci divadla Šumperk vás srdečně zvou na scénický koncert o činu a oběti Jana Zajíce. Představení proběhne ve sklepení pod Kamenným sálem. Začátek v 19 hodin.

 PLAKÁT ZDE !

 

scénář: Kolektiv divadla Šumperk
režie: Štěpán Gajdoš
účinkují: Ladislava Jančíková, Kryštof Grygar, Martin Zahálka

Slovo režiséra: Inscenací Pochodeň č. II jsme se zaměřili na osobnost Jana Zajíce a jeho čin v kontextu tehdejší i současné doby.

Vechvíli, kdy se u nás i v zahraničí koná demonstrace za demonstrací a naše demokracie se zdá být ohrožena, je třeba stále víc myslet na hrdiny, kteří za ni bojovali a uvědomilisi, že má smysl vytrvat a nevzdatse.

Často nám uniká, že postavy, o kterých se učíme ve školách, byly skuteční lidé a žily skutečné životy. Stává se z nich jakýsi pojem, který je pak skloňován ve všemožných, mnohdy i nevhodných, případech. S tímto problémem se potýká i jméno Jana Zajíce a Jana Palacha. Jan Zajíc to má poněkud složitější, protože na ty druhésetak trochu zapomíná... Proto také název Pochodeň č. II, což je dnes již skoro pseudonym Zajícova jména. Je v něm jakási rozmlženost, anonymita, odosobnění. Cílem této inscenace je vytrhnout postavu Jana Zajíce z učebnic dějepisu a postavit ji na jeviště jako člověka z masa a kostí, jako člověka, který opravdu žil. Vždyť, nebudeme-li si uvědomovat svoji minulost, jak můžeme věřit v lepší budoucnost?

Štěpán Gajdoš